KÄdam neizbÄ“gami nÄkas strÄdÄt nakts maiņÄ. Tie ir mediÄ·i, policisti, ugunsdzÄ“sÄ“ji, apsardzes darbinieki, maizes cepÄ“ji un citu profesiju pÄrstÄvji.
Vai tu varÄ“tu bÅ«t viens no viņiem? Kas jÄzina un jÄpÄrdomÄ, pirms pieņemt piedÄvÄjumu strÄdÄt naktÄ«s, MÄja jautÄja Jurim Svažam, anesteziologam reanimatologam, RÄ«gas Stradiņa universitÄtes StomatoloÄ£ijas institÅ«ta Miega laboratorijas vadÄ«tÄjam.
– Visi esam dzirdÄ“juÅ¡i par cÄ«ruļiem un pÅ«cÄ“m, bet vai tas tomÄ“r nav pÄrspÄ«lÄ“jums, ka pÅ«ces tipa cilvÄ“ki augu nakti aktÄ«vi rosÄs, bet dienÄ spÄ“j netraucÄ“ti gulÄ“t?
– CÄ«ruļiem un pÅ«cÄ“m ir tÄ«ri fizioloÄ£isks izskaidrojums. To sauc par miega fÄzes apsteigÅ¡anas vai miega fÄzes nokavēšanas sindromu. MÅ«su iekšējais pulkstenis nekad nesakrÄ«t ar to pulksteni, kas darbojas vispÄrpieņemtajÄ laika skaitīšanas sistÄ“mÄ ar 24 stundÄm diennaktÄ«. PÅ«cei saskaÅ†Ä ar iekšējo pulksteni diennaktÄ« ir 25 vai 26, varbÅ«t pat 27 stundas. Ja tÄdu cilvÄ“ku ieliek telpÄ, kur neiespÄ«d dienas gaisma un kur nav pulksteņa, viņš iet gulÄ“t vÄ“lÄk, jo viņam diena ir garÄka. CÄ«rulim ir pretÄ“ji: viņam diennaktÄ« ir 23 vai 22 stundas un nÄkas grÅ«ti sagaidÄ«t gulÄ“tieÅ¡anu, gribas doties pie miera jau desmitos, deviņos vai astoņos vakarÄ, un no rÄ«ta viņš ir agri augÅ¡Ä. Vairumam cilvÄ“ku šīs novirzes ir nelielas. VidÄ“jais diennakts ilgums saskaÅ†Ä ar iekšējo pulksteni ir 24,8 stundas. LielÄkÄ daļa cilvÄ“ku bez grÅ«tÄ«bÄm pielÄgojas 24 stundu ritmam, bet ir arÄ« ļoti izteikti cÄ«ruļi vai pÅ«ces, kuriem tas rada problÄ“mas. PiemÄ“ram, cilvÄ“ks nevar aizmigt agrÄk par diviem trijiem naktÄ«, bet darbÄ vai skolÄ jÄbÅ«t astoņos. Å iem nedaudzajiem varbÅ«t tieÅ¡Äm jÄpielÄgo darbs savam fizioloÄ£iskajam ritmam.
– JaunieÅ¡i, kuri lÄ«dz vÄ“lai naktij sēž pie datora vai pavada laiku kopÄ ar draugiem, bet no rÄ«ta nespÄ“j normÄli piecelties, reizÄ“m aizbildinÄs ar to, ka viņi esot pÅ«ces. Vai tÄ varÄ“tu bÅ«t?
– To ir diezgan grÅ«ti noteikt, tur jÄiet pie speciÄlista. Bet Å¡Äds dzÄ«vesveids un dienas režīms ir ļoti nepareizs, jo viņi sÄk darbadienu noguruÅ¡i, ir grÅ«ti koncentrÄ“ties, darbaspÄ“jas pazeminÄs. MÄ“s nevaram nozagt laiku miegam bez kaut kÄdÄm sekÄm. Ja tas notiek tikai reizÄ“m, nekas traks nav, bet ja regulÄri – cieÅ¡ vielmaiņa, koncentrēšanÄs spÄ“jas, atmiņa utt. Miegs ir absolÅ«ti nepiecieÅ¡ams, lai atgÅ«tu fiziskos un garÄ«gos spÄ“kus. Ne velti neizgulēšanos salÄ«dzina ar alkohola reibumu. PÄ“tÄ«jumos ir pierÄdÄ«ts, ka cilvÄ“ks, kurÅ¡ ir atradies nomodÄ 24 stundas no vietas, pie stÅ«res ir tikpat bÄ«stams kÄ dzÄ“rÄjs, kuram asinÄ«s ir viena promile alkohola. Diemžēl no likuma viedokļa auto vadīšana dzÄ“rumÄ ir sodÄma, bet lielÄ nogurumÄ – nav.
– Vai obligÄti jÄguļ ieteiktÄs astoņas stundas?
– CilvÄ“ki guļ vidÄ“ji 7–8 stundas. Dažiem, iespÄ“jams, pietiek ar seÅ¡Äm. SvarÄ«gs rÄdÄ«tÄjs ir paÅ¡sajÅ«ta: ja cilvÄ“ks naktÄ« guļ seÅ¡as stundas, dienÄ ir enerÄ£isks un arÄ« vakarÄ, sēžot pie vakariņu galda vai skatoties televizoru, miegs vÄ“l nenÄk, tad viss kÄrtÄ«bÄ, bet ja tÄ nav, tad viņam ir jÄguļ vairÄk.
– Bet ko darÄ«t tam, kurÅ¡ strÄdÄ nakts maiņÄ?
– BÅ«tu ieteicams pÄ“c darba pagulÄ“t vismaz 3–4 stundas, lai tomÄ“r kaut kÄ kompensÄ“tu miega zudumu. VajadzÄ“tu aizvilkt aizkarus, lai telpÄ bÅ«tu pÄ“c iespÄ“jas tumÅ¡s, un arÄ« gÄdÄt par klusumu – tas rada optimÄlus apstÄkļus miegam. Viens varbÅ«t pÄ“c nakts dežūras guļ Äetras stundas un jÅ«tas spÄ“jÄ«gs aizvadÄ«t atlikuÅ¡o dienas daļu kaut cik sakarÄ«gi, bet vakarÄ atkal labi iemieg, cits varbÅ«t nevar iemigt. Katram jÄatrod sev individuÄli piemÄ“rotÄkais variants.
– Ko lai dara, ja tomÄ“r dienÄ nevar iemigt, traucÄ“ katrs mazÄkais troksnÄ«tis un apziņa, ka ir taÄu diena?
– Tad arÄ« lai neguļ. NekÄdÄ gadÄ«jumÄ nevajag vÄrtÄ«ties gultÄ, ir jÄceļas un kaut kas jÄdara – jÄlasa, jÄpastrÄdÄ, jÄnodarbojas ar savu vaļasprieku vai ko citu.
– KÄdus lÄ«dzekļus lietot, lai nakts maiÅ†Ä neaizmigtu – varbÅ«t var dzert daudz kafijas vai enerÄ£ijas dzÄ“rienu?
– CilvÄ“ki mÄ“dz lietot stimulÄ“joÅ¡as vielas, kas mÄkslÄ«gi uzbudina, bet no Ärsta viedokļa tas nav atbalstÄms. TaÄu ir ļoti grÅ«ti sniegt kaut kÄdus ieteikumus. Nakts darbs ir smags darbs, ne katrs var to darÄ«t. Ir tÄdas darbavietas, kur reizÄ“m iespÄ“jams arÄ« nosnausties, un ir tÄdas, kur visu laiku jÄbÅ«t nomodÄ un modram. PiemÄ“ram, ja tu esi dispeÄers lidostÄ un tev nÄk miegs, tad var notikt ļoti daudzas nelaimes.
– Vai ir kaut kÄdi kritÄ“riji, pÄ“c kuriem jau iepriekÅ¡ var izvÄ“rtÄ“t savu piemÄ“rotÄ«bu darbam naktÄ«?
– Vispirms jÄizvÄ“rtÄ“ apstÄkļi. Ja nÄkamajÄ dienÄ ir jÄmÄcÄs vai jÄpieskata bÄ“rns un nav iespÄ“jas gulÄ“t, tad cilvÄ“kam ir nopietni jÄapdomÄ, vai viņš tÄdu režīmu var izturÄ“t. Ja pÄ“c nakts maiņas nodroÅ¡inÄta iespÄ“ja atpÅ«sties, tad, protams, ir lielÄka varbÅ«tÄ«ba, ka viņš varÄ“s Å¡o darbu pavilkt. JÄņem vÄ“rÄ arÄ« vecums. Jauni cilvÄ“ki parasti ir izturÄ«gÄki, bet uz vecumu miegs kļūst trauslÄks. TomÄ“r tas nav absolÅ«ts kritÄ“rijs, jo netrÅ«kst arÄ« gados vecÄku cilvÄ“ku, kuriem nemaz nav tik grÅ«ti strÄdÄt naktÄ«s. Un, protams, lai strÄdÄtu nakts maiņÄ, ir jÄbÅ«t pÄ“c vispÄrpieņemtiem standartiem apmierinoÅ¡am veselÄ«bas stÄvoklim. NekÄdÄ gadÄ«jumÄ darbu naktÄ« nevajadzÄ“tu izvÄ“lÄ“ties cilvÄ“kiem ar miega traucÄ“jumiem.
– Kas liecina par miega traucÄ“jumiem?
– IemigÅ¡anas grÅ«tÄ«bas, pamoÅ¡anÄs naktÄ«, slikta paÅ¡sajÅ«ta, miegainÄ«ba dienÄ. Ja cilvÄ“ks it kÄ guļ labi, bet dienÄ jÅ«tas miegains, tad ir vÄ“rts iet pie miega slimÄ«bu speciÄlista, lai pÄrbaudÄ«tu, vai vainÄ«gi nav elpoÅ¡anas traucÄ“jumi miegÄ. Daudzi par slimÄ«bas pazÄ«mi uzskata krÄkÅ¡anu. KopumÄ krÄkÅ¡ana ir normÄla parÄdÄ«ba, bet pÄrbaudÄ«ties miega laboratorijÄ vajadzÄ“tu tiem, kuri krÄc ļoti spÄ“cÄ«gi un regulÄri. BlakusgulÄ“tÄji novÄ“ro arÄ« pauzes viņu elpoÅ¡anÄ. DienÄ cilvÄ“ks jÅ«tas neizgulÄ“jies, viņam mÄ“dz bÅ«t paaugstinÄts asinsspiediens, liekais svars, raksturÄ«gi bieži tualetes apmeklÄ“jumi naktÄ«, atvilnis. Å os simptomus nereti cenÅ¡as ÄrstÄ“t atsevišķi, bet tos nevar novÄ“rst, ja cÄ“lonis ir miega apnoja – cilvÄ“ks naktÄ« regulÄri smok, turklÄt pats viņš to var nezinÄt.
– KÄpÄ“c tie, kuri strÄdÄ nakts dežūrÄs, reizÄ“m sÅ«dzas par paaugstinÄtu asinsspiedienu?
– NaktÄ« fizioloÄ£iski normÄli asinsspiediens pazeminÄs un sirdsdarbÄ«ba kļūst lÄ“nÄka, dodot vietu citiem procesiem, kuru laikÄ Å¡Å«nÄs krÄjas un atjaunojas enerÄ£ija. Ja normÄlais process ir izjaukts, paliekot nomodÄ, tad nogurums aug, asinsvadiem ir pienÄcis laiks atslÄbt, atbrÄ«voties un sirdij – strÄdÄt lÄ“nÄk, bet tÄdas iespÄ“jas nav un asinsspiediens var paaugstinÄties. To vÄ“l vairÄk sekmÄ“ stresa pilns darbs, kÄ, piemÄ“ram, slimnÄ«cÄ, kur atved pacientus kritiskÄ stÄvoklÄ«.
– Un kÄ ar vielmaiņu – vai tieÅ¡Äm cilvÄ“ks var iegÅ«t lieko svaru tÄpÄ“c, ka strÄdÄ naktÄ«?
– Var. Ir pierÄdÄ«ts, ka miegs ietekmÄ“ vielmaiņu. Ja cilvÄ“ks grib novÄjÄ“t, viņam ieteicams gulÄ“t pietiekami. Å ai tÄ“mai veltÄ«tÄs publikÄcijÄs minÄ“tie Asv dati liecina, ka 3–5 procentos gadÄ«jumu liekÄ svara cÄ“lonis ir tieÅ¡i nepietiekams miegs. Ja cilvÄ“ks par maz guļ, tiek izjaukts hormonu lÄ«dzsvars, kas regulÄ“ mÅ«su Ä“stgribu un vielmaiņu.
– Vai nakts dežūras laikÄ drÄ«kst kaut ko uzkost, ja gribas?
– VarbÅ«t nevajadzÄ“tu cept kartupeļus un Å¡morÄ“t gaļu, bet var apÄ“st kÄdu sausiņu, žÄvÄ“tus vai svaigus augļus, sviestmaizÄ«ti, padzerties pienu vai kefÄ«ru. Protams, jÄskatÄs arÄ«, ko cilvÄ“ks var atļauties pÄ“c saviem parametriem.
– Un kÄ ir pÄ“c dežūras – vai drÄ«kst ieturÄ“t sÄtÄ«gas brokastis un likties gulÄ“t?
– BadÄ nevajag iet gulÄ“t, bet arÄ« pÄrÄ“sties nav labi. VislabÄk ir paÄ“st kÄdu laiku pirms gulÄ“tieÅ¡anas. Ja atnÄk mÄjÄs pÄ“c dežūras un ļoti gribas gulÄ“t, var apÄ“st kÄdu sviestmaizi vai jogurtu, padzerties pienu vai tamlÄ«dzÄ«gi.
– Ja darbinieks tiek pÄrcelts no nakts maiņas uz dienas maiņu – kÄdas sekas veselÄ«bai tas var radÄ«t?
– Ja nav miega traucÄ“jumu, nevajadzÄ“tu bÅ«t nevÄ“lamÄm sekÄm. Vairumam cilvÄ“ku ir diezgan lielas pielÄgoÅ¡anÄs iespÄ“jas. ArÄ« lidojot lidmašīnÄ uz kÄdu vietu, kur laika starpÄ«ba ir 8, 10 un pat 12 stundas, vairums pierod pie tÄ pÄ“c 2–3 dienÄm un, atbraucot atpakaļ, atkal ieiet ritmÄ, bet dažiem cilvÄ“kiem pielÄgoÅ¡anÄs prasa ilgÄku laiku. TÄpat ir ar maiņu darbu. CeļotÄju Ä«slaicÄ«gÄs problÄ“mas var risinÄt ar miegazÄļu palÄ«dzÄ«bu, bet, ja ir miega traucÄ“jumi un nevar pielÄgoties darbam nakts maiņÄ, tad jÄizvÄ“las cits darbs.
Source:
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru